Keystone logo
Charles University Faculty of Education

Charles University Faculty of Education

Charles University Faculty of Education

مقدمه

دانشکده آموزش و پرورش یکی از هفده دانشکده ای است که زیر چتر دانشگاه چارلز در پراگ قرار دارد. هدف اصلی آن تربیت معلمان و سایر پرسنل آموزشی برای انواع مدارس و سیستم های مدرسه ، در سطوح مختلف تحصیلی (لیسانس و کارشناسی ارشد) و اشکال است. در حالی که پنج دانشکده دیگر در دانشگاه چارلز نیز به طور رسمی واجد شرایط آموزش معلمان هستند ، چیزی که دانشکده آموزش را منحصر به فرد می کند گستردگی و پیچیدگی تمرکز آموزشی آن است. این دانشکده در سطح زیر آموزش های سطح و پیش دانشگاهی معلم را در زمینه های زیر ارائه می دهد: علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، آموزش هنری ، تربیت بدنی ، ریاضیات و علوم طبیعی.

این دانشکده در حال حاضر تقریباً 4200 دانشجو را در هر دو برنامه تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزش می دهد ، به علاوه تقریباً 10 000 دانش آموز در طیف گسترده ای از اشکال ترکیبی از برنامه های آموزشی ، عمدتا به عنوان بخشی از توسعه معلمان حرفه ای ، آموزش می بینند.

دانشکده نیز به دانشجویان خارجی پرداخت می شود که می توانند به برنامه های آموزش داده شده در زبان انگلیسی ثبت نام کنند. این دانشکده در برنامه بین المللی Erasmus Mundus با هدف تسهیل تحرک دانشجو و معلمان شرکت می کند.

برنامه های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد

در سال 2006 ، دانشکده سیستم اعتباری ECTS را تصویب کرد که در همه کشورهای اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است و بدین ترتیب امکان جابجایی راحت تر دانشجویان در اتحادیه اروپا را فراهم می کند.

دانشجوی دانشکده آموزش معمولاً ترکیبی از دو موضوع را مطالعه می کند.

برنامه های تحصیلی کارشناسی

هدف برنامه 3 ساله تحصیل در مقطع کارشناسی این است که دانش آموزان را در دو موضوع انتخاب شده به دانش قابل توجهی برساند ، اما این مدرک تحصیلی محسوب نمی شود-فارغ التحصیلان لیسانس به طور رسمی واجد شرایط تدریس نیستند. به همین دلیل است که ساختار دوره های اجباری و انتخابی ارائه شده در برنامه به گونه ای طراحی شده است که به جای مهارت های آموزشی و شایستگی های آموزشی دانش آموزان ، تخصص حرفه ای در موضوعات انتخاب شده را تقویت می کند. در نتیجه برنامه درسی کارشناسی شامل چند دوره در زمینه های آموزشی و روانشناسی است. با این حال ، برنامه درسی شامل یک تمرین اجباری تدریس انگیزشی است که باید به دانش آموزان کمک کند تصمیم بگیرند که آیا می خواهند در تحصیلات تکمیلی MA برای ادامه تحصیل ادامه دهند یا خیر.

برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد

فارغ التحصیلان برنامه MA 2 ساله پیگیری ، تخصص قابل توجهی در زمینه حرفه ای تحت پوشش دو موضوع اصلی انتخابی خود کسب کرده اند و علاوه بر این ، مهارت های آموزشی ، روانی و آموزشی خود را نیز توسعه داده اند ، برای هر حرفه معلمی بسیار مهم است. بنابراین ، جدا از دوره های اجباری و انتخابی که به دنبال تقویت تخصص حرفه ای دانش آموزان است ، برنامه درسی MA نیز شامل دوره های آموزشی اختصاصی و تمرین تدریس دانش آموزان است که همه آنها در یک سیستم ارگانیک و به هم پیوسته ادغام شده اند. فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی MA دارای صلاحیت کامل برای تدریس در مدارس ابتدایی و متوسطه عالی هستند.

تاریخ

دانشکده آموزش در دانشگاه چارلز در پراگ در نوامبر 1946 بر اساس یکی از اولین فرمان های ریاست جمهوری پس از ایجاد مجدد دولت مستقل چکسلواکی و همچنین بر اساس قانون تازه تصویب شده که در پی ایجاد آن بود ، تأسیس شد. دانشکده های آموزشی در تمام دانشگاه های آن روز این نقطه اوج تلاشهای پایدار برای حصول اطمینان از تحصیلات دانشگاهی قابل توجه برای معلمان در تمام سطوح ، ابتدایی و متوسطه بود. دانشکده آموزش در دانشگاه چارلز در 15 نوامبر 1946 در پراگ رودولفینوم (خانه هنرمندان) به طور رسمی افتتاح شد و مراسم افتتاحیه با حضور رئیس جمهور چک ، دکتر ادوارد بنش ، برگزار شد.

با این حال ، اصلاحات مدرسه در سال 1953 موفق شد همه دانشکده های آموزشی چک را برچیند. موسسه تازه تاسیس شده برای آموزش معلمان دروس عمومی دانشگاه آموزشی نامیده شد - مدرسه عالی آموزش.

یک اصلاح دیگر در سیستم آموزشی چک (که در سال 1959 انجام شد) باعث ایجاد مutesسسات آموزشی در پراگ و Brandýs nad Labem شد که برای تربیت معلمان ابتدایی طراحی شده بود ، در حالی که معلمان آینده دبیرستان قرار بود دروس اصلی خود را در دانشکده های مختلف دانشگاه مطالعه کنند. همانطور که پیش از 1946 اتفاق افتاده بود. دانشکده های آموزشی چک تا سال 1964 دوباره تأسیس نشد. شایان ذکر است که معلمان هنرستان ، موسیقی و تربیت بدنی دوره متوسطه در ابتدا در سایر دانشکده های مربوط به دانشگاه چارلز تحت آموزش قرار گرفتند و در عین حال برخی آموزش ها و دوره های روانشناسی در دانشکده آموزش و پرورش

در اواسط دهه 1970 شاهد وحدت و ادغام شبکه های آموزشی معلمان مدارس ابتدایی و راهنمایی و افزایش طول دوره تحصیلی مربوطه تا 5 سال بود. آن زمانها زمان بسیار ناخوشایندی بود ، زیرا بسیاری از بخشها برچیده شده یا به دانشکده های مختلف دانشگاه الحاق شد.

در طول 50 سال فعالیت دانشکده ، تعدادی از متخصصان برجسته در زمینه های مختلف در رتبه های آن تدریس کرده اند ، مانند سیریل بودا ، V. Hrabal ، J. Charvát ، Otakar Chlup ، L. Kopeckij ، J. Plavec ، V. Tardy و F. Vodička ، به ذکر چند مورد.

مکان ها

  • Prague

    Pedagogická fakulta UK v Praze Street: Magdalény Rettigové 4 , 116 39, Prague

    سوالات