Keystone logo
© Prague Film School / Ali Shreim
Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

مقدمه

از ابتدای تحصیل، من این را اصل خود قرار دادم که هرگاه نظر درست تری پیدا کردم، فوراً نظر خود را که کمتر درست است، کنار بگذارم و با خوشحالی نظری را که موجه تر است، بپذیرم، زیرا می دانم که هر چه می دانیم صرفاً یک نظر است. قطعه بی نهایت کوچکی از آنچه ما نمی دانیم.»

یان هوس، فیلسوف و اصلاح‌کننده کلیسا، فارغ‌التحصیل دانشکده هنر

دانشکده هنر در دانشگاه چارلز در حال حاضر یکی از بزرگترین و مهم ترین موسسات تحقیقاتی و آموزشی در زمینه هنر و علوم انسانی در اروپای مرکزی است. این دانشکده در سال 1348 توسط پادشاه چک و بعدها امپراتور روم مقدس چارلز چهارم تأسیس شد که آن را به عنوان یکی از چهار دانشکده دانشگاه پراگ تأسیس کرد که بعدها به نام او دانشگاه چارلز نامگذاری شد - قدیمی ترین دانشگاه اروپای مرکزی در شرق فرانسه و شمال فرانسه. آلپ از زمانی که مرکز فکری کشور چک بوده است: فارغ التحصیلان دانشکده، اعمال و ایده های آنها، جامعه و فرهنگ چک را شکل می دهند و در لحظات حساس تاریخ چک، دانشکده هنر همیشه در این دانشگاه بوده است. قلب اتفاقات

آیا می دانستید که…

... دپارتمان مطالعات مصر در پنجاه سال گذشته در مصر کار کرده است و اکتشافات مهمی انجام داده است؟ کشف مقبره یک ملکه مصری ناشناس در ابوصیر در پاییز 2014 به عنوان یکی از 10 یافته بزرگ باستان شناسی در سال 2014 انتخاب شد.

... در سال 2014، پروفسور توماش هالیک جایزه معتبر تمپلتون را دریافت کرد که به افرادی اعطا شد که "در تایید بعد معنوی زندگی سهمی استثنایی داشتند"؟

... پروفسور مارتین هیلسکی آثار کامل ویلیام شکسپیر را به چکی ترجمه کرد؟

تاریخ

دانشکده هنر به عنوان یکی از چهار دانشکده اصلی دانشگاه چارلز - قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در اروپای مرکزی - با صدور منشور بنیاد در 7 آوریل 1348 تأسیس شد. چارلز چهارم در تعقیب سیاست ایالتی و سلسله ای خود، تلاش کرد تا پادشاهی بوهمیا را به عنوان مرکز امپراتوری مقدس روم ایجاد کند. برنامه او این بود که دانشمندان داخلی و خارجی را در پراگ متمرکز کند، که شهر مسکونی او شد و بنابراین پایه قدرت او را تقویت کرد. در دوران پیش از هوسیت، دو سوم کل دانشجویان دانشگاه را دانشجویان دانشکده هنر تشکیل می دادند که در آنجا دانش لازم برای تحصیل در سه دانشکده دیگر (الهیات، پزشکی، حقوق) را به دست آوردند. یکی از امتیازاتی که این دانشکده از آن برخوردار بود، حق اعطای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا بود که به صاحبان آنها حق تدریس در هر دانشگاه اروپایی را می داد.

در طول دو قرن پس از جنگ های هوسی، دانشکده هنرهای لیبرال قلب کل دانشگاه بود. از قرن هفدهم، دانشکده فلسفی نامیده شد. از ابتدا تا اواسط قرن نوزدهم، این دانشکده به عنوان دانشکده ای خدمت می کرد که برنامه آن برای ارائه آموزش عالی مقدماتی برای دانشجویان آینده دانشکده های دیگر طراحی شده بود. از قرن هجدهم به بعد، تعداد رشته های دانشگاهی شروع به افزایش کرد: علاوه بر فلسفه، امکان تحصیل در رشته های زیبایی شناسی، ریاضیات، نجوم، علوم طبیعی، مهندسی، اقتصاد، آموزش و پرورش و تاریخ وجود داشت. در قرن نوزدهم، جدای از شرق شناسی، باستان شناسی و مطالعات دینی، تحولات مهمی در قلمرو زبان شناسی رخ داد و درجاتی به زبان های چک، ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی و عبری ارائه شد. پس از اصلاحات 1849-1850، دانشکده از عملکرد تبلیغی خود رها شد و با سایر دانشکده ها برابری کرد. در سال 1897، زنان اجازه یافتند در دانشکده فلسفه تحصیل کنند.

این دانشکده حتی پس از تقسیم دانشگاه پراگ به بخش چک و بخشی آلمانی در سال 1882، اهمیت خود را در سرزمین چک حفظ کرد. در طول به اصطلاح اولین جمهوری چکسلواکی (1918-1938)، زندگی دانشگاه به ویژه با جدا شدن دانشکده علوم طبیعی در سال 1920 و با به دست آوردن یک ساختمان جدید در خاکریز ولتاوا شکل گرفت - ساختمانی که در آن شما هنوز بیشتر بخش ها و سالن های سخنرانی را پیدا می کنید. تعطیلی دانشکده توسط اشغالگران نازی در سال 1939 با آزار و اذیت وحشیانه معلمان و دانشجویان همراه شد. سالهای پربار و پرشور پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1948 با کودتای کمونیستی و چهل سال بعد از رژیم کمونیستی به خشونت پایان یافت. خروج اجباری ده ها معلم برجسته و معرفی موضوعات مارکسیستی-لنینیستی منجر به کاهش سریع تحقیق و تدریس شد. امیدها برای یک تغییر اجتماعی گسترده در اواخر دهه 1960، به اصطلاح "بهار پراگ" که طی آن دانشکده شروع به دعوت از شخصیت های مهم آن زمان، مانند فیلسوف یان پاتوچکا کرد، توسط تهاجم شوروی در اوت 1968 درهم شکست. در ژانویه 1969، یان پالاچ، دانشجوی دانشکده، در اعتراض سیاسی با خودسوزی خودکشی کرد. میدانی که ساختمان اصلی در آن قرار دارد و کتابخانه مرکزی دانشکده هنر نام او را به خود اختصاص داده است. پس از سقوط رژیم کمونیستی و خروج پیروان سازشکار آن در سال 1989، دانشکده بار دیگر خود را به عنوان یکی از معتبرترین مؤسسات علوم انسانی در جمهوری چک و اروپای مرکزی معرفی کرد.

مکان ها

  • Prague

    Faculty of Arts Charles University in Prague Jan Palach Square 2 116 38 Prague 1, , Prague

سوالات